Start (IT) pirmā mācību gada noslēguma konference

Datums: 2014.07.07

Noslēdzoties 2013./2014.mācību gadam, Latvijas informātikas skolotāji tikās ar informācijas tehnoloģiju uzņēmu, valsts un pašvaldību institūciju un Latvijas Darba devēju konfederācijas pārstāvjiem, lai atskatītos uz izglītības programmas Start (IT) veikumu aizgājušajā mācību gadā un diskutētu par izglītības atbalsta pasākumiem, kas mazinātu informācijas tehnoloģiju darbaspēka trūkumu Latvijā, tuvāko gadu laikā.

Konferencē pulcējās vairāk nekā simts informātikas skolotāji no tām Latvijas skolām, kurās darbojas uzņēmuma Accenture realizētā programmēšanas apgūšanas programma Start (IT). Programmas galvenais mērķis ir palielināt to interesentu skaitu, kuri izvēlētos apgūt izglītību nozarēs, kuras ir saistītas ar informācijas tehnoloģijām.

Nodarbinātības valsts aģentūrasdati par darba tirgus prognozēm liecina, ka 2020. gadā Eiropā trūks apmēram 850 tūkstoši informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) profesionāļu. Pārrēķinot šo prognozi uz Latvijas iedzīvotāju skaitu, tas būtu 2700 – 3000 IKT speciālistu iztrūkums. Latvijā šobrīd trūkst apmēram 1000 darbinieku tieši IKT nozarē un līdzīgs skaits varētu būt nepieciešams citās nozarēs, kurās ir vajadzīgi IT speciālisti.

Konferencē uzstājās arī eIKT NEP pārstāvētā uzņēmuma Exigen Services Programmatūras izstrādes vadītājs Pēteris Krastiņš. Viņaprāt, patieso vakanču skaitu IT nozarē ne Latvijā, ne Eiropā nav pat iespējams noteikt, jo daudzi uzņēmumi ir samierinājušies ar situāciju un vairs necer salīdzinoši īsā laikā atrast tādus darbiniekus, kādi viņiem ir nepieciešami. IT ietekme ir jūtama pilnīgi visās nozarēs. Roku darbs ir vajadzīgs arvien mazāk, jo daudzas lietas, ko iepriekš darīja cilvēki, pārņem sistēmas. Pasaule mainās strauji, ir izmainījies saziņas process un fiziski vairs nav vajadzīgas darbavietas, lai darītu savu darbu, tādēļ raugoties nākotnē, skaidrs ir tas, ka informācijas tehnoloģiju un programmēšanas zināšanas būs nepieciešamas visiem konkurētspējīgiem darbiniekiem.

Konferencē uzstājās arī Viesturs Vēzis, Valsts izglītības satura centra vecākais referents informātikas jautājumos, un norādīja, ka liela nozīmē tam, vai Latvijā izaudzināsim jaunus IT profesionāļus ir tieši skolotājiem un skolēnu vecākiem, kuri spēj motivēt un saredzēt potenciālu tieši tehnoloģiju nozarēs.

Ļoti liela loma nākotnes profesijas izvēlē ir interešu izglītībai, kura skolēniem ir pieejama visās skolās, ārpus ierastā mācību laika un programmas. Tomēr paskatoties datus – 2013.gadā vispārējās izglītības iestādēs izplatītākās interešu izglītības iespējas ir saistītas ar radošumu un sportu. Kultūra, kuru apguvuši 86 tūkstoši skolēnu, sports - gandrīz 29 tūkstoši, taču tehniskā jaunrade – tikai 4106 skolēnu. Zemais skolēnu skaits parāda, ka jauniešu ieinteresēšana interešu izglītībā eksaktajām zinātnēm un informācijas tehnoloģiju netiek veikta pilnvērtīgi, un rezultātā skolēni neizvēlas kārtot eksāmenus eksaktajās zinātnēs, kā arī neturpina mācības prioritārajās nozarēs.

„Programmēšana ir vēl viena svešvaloda. Šīs svešvalodas zināšanas nepieciešamas ne tikai IT profesionāļiem, bet arī katram cilvēkam, lai spētu labāk saprasties ar ierīcēm mums visapkārt un būt konkurētspējīgiem rītdienas pasaulē, kas arvien vairāk kļūst IT pasaule,” P.Krastiņš.

Skatīt vairāk:

https://www.youtube.com/watch?v=ngYA_ZO_32s&feature=youtu.be

http://startit.lv/

 

Informāciju sagatavoja: Elektronisko un optisko iekārtu ražošanas, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozares ekspertu padomes konsultants darba devēju satura jautājumos Ieva Erele

 

lzsaki savu viedokli

Autorizēties:draugiem.lv