Eiropas jauno profesionāļu meistarības konkursā EuroSkills pirmo reizi startēs arī elektriķi

Datums: 2014.08.06

Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) astoņās profesijās gatavo Latvijas komandas dalībniekus Eiropas jauno profesionāļu meistarības konkursam EuroSkills 2014, kas no 1. līdz 5. oktobrim norisināsies Francijas pilsētā Lillē. Jau ceturto reizi Latvijas jaunajiem profesionāļiem būs iespēja sacensties arodu mākslā Eiropā. 2014. gadā pirmo reizi šajā konkursā startēs arī elektriķi. 

 

Startam Euroskills konkursā tiek gatavoti jaunieši, kuri parādīja vislabākos rezultātus Latvijas konkursā Jaunais profesionālis 2013. Apmācības tika uzsāktas 2013. gada 6. decembrī un sākotnēji atlasē piedalījās četras profesionālās izglītības iestādes: PIKC Rīgas Tehniskā koledža, PIKC Ventspils Tehnikums, PIKC Kandavas Valsts lauksaimniecības tehnikums un Cēsu Profesionālā vidusskola. Komandas sagatavošanas metodisko vadību nodrošināja LDDK enerģētikas nozares konsultants Māris Kalniņš, AS "Sadales tīkls" Mācību centra direktors Osvalds Makreckis un metodiķis Olivers Lapčinskis. Kā nozares profesionāls eksperts konkursā piedalās SIA "Latvijas Energoceltnieks" elektromontieris Jānis Rutkis. Lai sagatavotos Eiropas līmeņa konkursam, Rīgas Tehniskajā koledžā tika izveidota speciāla mācību klase un papildināts materiālais nodrošinājums. Īpašs paldies materiālajā nodrošinājumā jāsaka firmām:

SIA "Schneider Electric Latvija", SIA "ABB", SIA "Robert Bosch", SIA "EK Sistēmas", AS Energofirmai "Jauda".

2014. gada 21. februārī notika audzēkņu apmācība par ēku automatizācijas sistēmu KNX. Tā kā izglītības programmā šī apmācība nav iekļauta, tad apmācībās palīdzēja "Schneider Electric Latvija" speciālisti Gatis Arājums un Andris Krūmiņš. KNX ir universāls visu vadošo elektroinstalācijas ražotājfirmu produkts, un tādēļ šīs sistēmas iekārtas strauji ienāk "inteliģentajās mājās". Ar KNX sistēmām var kontrolēt āra un telpu apgaismojumu, automātiski regulēt žalūzijas, fiksēt kustību vai cilvēku klātesamību telpās, regulēt telpas temperatūru pēc dažādiem algoritmiem, vadīt jebkuras elektriskasierīces, izmantot šo sistēmu kā telpu piekļuves "atslēgu", kontrolēt elektroenerģijas patēriņu utt.

4. aprīlī notika pirmais instalācijas konkurss, kuru nodrošināja "Schneider Electric Latvija". Audzēkņiem zemapmetuma instalācijas tehnoloģijā bija jāsamontē un jāieregulē apgaismojuma un slodzes kontroles iekārtas. Tā kā iekārtas bija jaunas un nepazīstamas, tad šis uzdevums lika krietni "palauzīt galvu". 

10. maijā audzēkņi jau bija apguvuši KNX sistēmas un notika otrais jeb "programmēšanas" konkurss,kuru arī nodrošināja "Schneider Electric Latvija". Šajā konkursā vislabāk veicās RTK audzēknim Maksimam Ivancovam un VT audzēknim Ērikam Rožinskim.

30. maijā RTK mācību un treniņu klasē notika virsapmetuma elektroinstalācijas konkurss. Uzdevums sastāvēja no piedziņas montāžas un apgaismojuma montāžas. Uzdevums bija jāveic "triecientempā", atbilstoši EuroSkills nosacījumiem. Šādā tempā audzēkņi nebija pieraduši strādāt un tāpēc uzdevumu pilnā apjomā kvalitatīvi neveica neviens. Bija skaidrs, ka vēl jātrenējas!

25. jūlijā RTK notika fināla konkurss ar apvienotu uzdevumu – instalācija un programmēšana. Rezultāti bija daudz labāki, eksperti varēja fiksēt tikai dažas sīkas neprecizitātes.

Komandas sagatavošanas rezultāti:

Pamatdalībnieks – PIKC Rīgas Tehniskā koledžas audzēknis Maksims Ivancovs, pasniedzējs R. Rauhmans.

Rezerves dalībnieks – PIKC Ventspils Tehnikums audzēknis Ēriks Rožinskis, pasniedzējs A. Ozoliņš.

Tagad komanda jānokomplektē ar labiem instrumentiem, apģērbu un papildus jāgatavojas konkrētajam uzdevumam Francijā.

Vēlam veiksmi konkursā!

 

Informācija par "SkillsLatvia" pieejama šeit!   

 

Informāciju sagatavoja:

M. Kalniņš

Enerģētikas nozares konsultants darba devēja satura jautājumos

lzsaki savu viedokli

Autorizēties:draugiem.lv