Nozares apraksts (skaistumkopšana)

 
Eiropā līdzīgi kā Latvijā fiziskās labsajūtas uzlabošanas pakalpojumu sektors attīstās straujāk nekā frizieru un skaistumkopšanas pakalpojumu sektors.
Viens no galvenajiem tirgus attīstības veicinātājiem ir inovācijas, tā kā ik gadu Eiropas Savienības valstīs aptuveni 25% kosmētikas līdzekļu tiek uzlaboti vai ieviesti ražošanā no jauna, lai atbilstu mainīgajām patērētāju vajadzībām.
 
Ekonomikas un finanšu krīzes rezultātā laika periodā no 2008. līdz 2009.gadam ES un Latvijas skaistumkopšanas nozarē bija vērojams vispārējs pakalpojumu cenu kritums, bet, sākot ar 2010.gadu skaistumkopšanas pakalpojumu cenās bija vērojams pakāpenisks pieaugums, taču pārdoto pakalpojumu apgrozījumā - lejupslīde, jo krīzes seku dēļ iedzīvotāju maksātspēja joprojām bija salīdzinoši zema.
 
Pozitīvas tendences skaistumkopšanas nozarē parādījās 2011.gadā, jo iedzīvotāju maksātspēja pakāpeniski pieauga, un līdz ar to bija vērojams arī skaistumkopšanas nozares klientu skaita pieaugums. 
 
Izvērtējot Latvijā pārdoto skaistumkopšanas pakalpojumu dinamiku 2011.gadā salīdzinājumā ar 2010.gadu, vērojamas atšķirīgas tendences Rīgas centra salonos un skaistumkopšanas salonos ārpus Rīgas un reģionos. Rīgas centra skaistumkopšanas salonos vērojams apgrozījuma kritums, savukārt dažādos tirdzniecības centros - aptuveni 10 - 20% pieaugums. Šādas tendences, pamatojoties uz nozares ekspertu viedokli, galvenokārt saistītas ar iedzīvotāju paradumu izmaiņām, jo arvien vairāk iedzīvotāju vēlas saņemt pilnu skaistumkopšanas pakalpojumu klāstu vienuviet un apvienot skaistumkopšanu ar citiem ikdienas darbiem.
 
Runājot par reģioniem, tad kopumā uzņēmumu apgrozījumā 2011.gadā būtiskas izmaiņas nav vērojamas, un aptaujāto nozares uzņēmēju norāda, ka 2012.gadā apgrozījums palicis līdzšinējā līmenī.
 
Turpretī citā fiziskās labsajūtas uzlabošanas pakalpojumu sektora darbības veidā - SPA pakalpojumos - vērojams pieaugums, jo pusi šī darbības veida pamatklientu ir ārvalstu tūristi. 
 
Latvijā ar skaistumkopšanas nozari saistītās profesijas var apgūt 34 izglītības iestādēs, t.sk. augstskolās, koledžās, profesionālās izglītības iestādēs. Kopumā izglītības iestādēs iespējams iegūt izglītību 10 ar šo nozari saistītās profesijās.
 
Informāciju apkopoja: S.Graikste, Latvijas Darba devēju konfederācijas nozares konsultante